This website places cookies on your computer (more info...). By continuing to use this website you are consenting to these cookies.

Who's Who

Meet the staff at our school!
   
Senior Leaders Responsibilities 
Tom Hyndley Headteacher
  Child Protection Officer
  Evaluation and Improvement
  Continuing Professional Development
   
Erica Burnage Deputy Headteacher
  Assessment Coordinator
  English Leader
   
Andrew Harper Assistant Headteacher
  EYFS Leader
   
Sally Crowley ARU Leader
  ARU 1(Horse Chestnut) Class Teacher
   
Peter Fraser Y5/6 Phase Leader
  Year 5 Class Teacher
   
Trishna Patel Y3/4 Phase Leader
  On Maternity Leave
   
Becky Lock Maths Leader - 
  On Maternity Leave
   
Leanne Fleming Science Leader
  Reception Class Teacher
   
Liz Quayle SENCO
  Y5 Class Teacher
   
Jean Baker HLTA
  Assistant SENCO
  Family Worker
  Attendance Monitor
   
Laura Blackman KS1 Leader
  Year 2 Teacher
   
Emma Seal LKS2 Leader
  Year 3 Teacher
   
   
Class Teachers
Year Group and Responsibilities
Maria Jefferies Nursery
Jenny Abedin Reception 
Leanne Fleming Reception 
Zoe Budd Year 1
Alicia Dixon-Jones and Andrew Harper (Fri) Year 1
Rebecca Seymour Year 2
Laura Blackman Year 2
Simon Cardy Year 3
Emma Seal / Alex Cruz Year 3
Imogen Nicol Year 4 
Beckie Gundry-White Year 4
Ben Philips Year 5
Aisling Armstrong Year 5 / Maths Leader
Victoria Hicks / Liz Quayle Year 6
Peter Fraser Year 6
Helen James KS2 ARU (Willow) Class Teacher
RE Subject Leader
Sally Crowley Horsechesnut Class / Unit leader
Robin Hanney PE Teacher
Mandy Holland Art Teacher
Dan Hayes Computing Teacher
Emma Alcaraz-Laws MFL Teacher (Spanish)
Kari Olsen - Porthouse Music Teacher
   
   
Teaching Assistants Year Group and Responsibilities
Kim Miller HLTA KS2
PPA & EAL Provision - Forest School Leader
Helen Jackson Nursery
Maddy Billings Nursery
Lyndsey Clements Reception
Clare Luker Reception
Georgett Green Year 1 Named Child
Sandra Coyne Year 1
Caroline Stevenson Year 1
Kelly Mitchell Year 1 Named Child
Lexie Hawkins Year 2
Jackie Simmons Year 2
Vinodhini Madhavan Year 3 Named Child
Sue Fullick Year 4
Hong Foulsham Year 5 Named Child
Debi Baldwin Year 5
Maggie Pinniger Year 6 Named Child
Donna Mustafa Year 6
Leanne Suttle KS1 & FS ARU (Horse Chestnut)
Karen Willis KS1 & FS ARU (Horse Chestnut)
Nicola Tarrent KS1 & FS ARU (Horse Chestnut)
Aga Chodkiewicz KS1 & FS ARU - On Maternity Leave
Bibi Husain KS2 ARU (Willow)
Maureen Johnson Breakfast Club
MDSA Leader
Aleksandra Dyrka HLTA EYFS and KS1 - Clubs Leader
   
   
   
Administrative Staff Job Title
Jo Hawker School Business Manager
Marika Barretto School Receptionist / Admin Assistant
Catherine Bligh Clerical Assistant
Johanna Woodward Clerical Assistant
   
Midday Supervisors 
Chris Somerville (Horse Chestnut)
Karen Willis (Horse Chestnut)      
Bibi Hussain (Willow)
Jayne Snell (Willow)
Kim Collins - Breakfast Club 
Maureen Johnson
Mo Ani
Clare Barrett
David Dorey
Linda Osborne
Katie Manzi
Annette Lawrence
Karen Siggins 
Catherine Warman
Lynne Walters
 
 
Tom Hayes  
Premises Manager
 

All website content copyright © Churchfields Primary School : Website Policy Website design for primary schools, by PrimarySite.net

Log in